
Stærke rollemodeller for anlægsgartnerfaget til DM i Skills
Casper og Anton til stiller op DM i Skills, og de er lige nu i fuld gang med træningen.
Anton Snedker og Casper Dam Mogensen, som er i gang med anlægsgartneruddannelsen, stiller op til konkurrencen ved DM i Skills 2023. De er ambitiøse og knivskarpe til deres fag – og de sætter alt ind på at blive Danmarks bedste anlægsgartnerelever.
DM i Skills løber af stablen fra d. 2.-4. februar i Messe C, Fredericia. Før det går løs, har de to deltagere i uge 2-3 en bootcamp hos JU Århus, hvor de får øvet konkurrenceopgaven, finpudset teknikkerne og sporet sig godt ind på deres samarbejde.
Om de to skills-deltagere:
Casper Dam Mogensen, 20 år
Læreplads: SC Anlæg, Hjerm
Udlært til maj
Anton Snedker, 20 år
Læreplads: Anlægsgartner Mulvad, Malling
Udlært til oktober
Tiltrækning af flere ressourcestærke elever
Forudsigelser fra Arbejdsgiverbevægelsens Erhvervsråd anslår, at Danmark kommer til at mangle ikke mindre end 99.000 faglærte i 2030. Den nye SMV-regering har udtrykt, at de vil sætte midler af for at få flere til at vælge en erhvervsuddannelse. Ressourcestærke rollemodeller som Anton og Casper med til at skabe et mere positivt indtryk af erhvervsuddannelserne. Mange opfatter dem nemlig som noget mindre fint end gymnasievejen, og til det siger uddannelsesleder fra anlægsgartneruddannelsen hos JU, Peder Glud:
”Vores grønne skole favner alle, men der er en tendens til, at erhvervsuddannelserne opleves som uddannelser af lavere kvalitet, hvor de stærke elever ikke bliver guidet hen. Vi tilbyder en fantastisk uddannelse, hvor man virkelig kan udfordre sig selv og opnå nogle stærke resultater. Lige præcis DM i Skills understreger, at du som anlægsgartner kan sætte baren virkelig højt for dine resultater. Med et eksamensbevis fra JU Århus er der også er masser muligheder for videreuddannelse til fx jordbrugsteknolog eller urban landskabsingeniør.”
Som erhvervsskole ser JU Århus altså DM i Skills som en solid platform, hvor vi har mulighed for at understrege, at det giver mening at vælge anlægsgartneruddannelsen som vejen til en udfordrende og indholdsrig grøn karriere. Nu udbyder vi også en fuld grøn EUX, hvor eleverne får både et svendebrev og en studentereksamen i én og samme uddannelse.

Relaterede Nyheder

26.august 2025
Magnus og Nikolaj træner som elitesportsudøvere op til EuroSkills 2025
Når EuroSkills 2025 løber af stablen i Herning den 9.-13. september, skal de to unge anlægsgartnere Magnus Franch Hald og Nikolaj Dalsgaard Bohnfeldt repræsentere Danmark på hjemmebane. De vandt begge guld ved DM i Skills 2024, og nu venter det helt store EM-brag i disciplinen Landscape Gardening. Men vejen til EuroSkills handler om meget mere end faglig kunnen. Niveauet er ekstremt højt, og derfor bliver deltagerne omtalt som fagatleter. En betegnelse, der dækker over en benhård forberedelse på linje med elitesport.

05.maj 2025
Find slår rekord med kursus nr. 50
Med kursus nummer 50 sætter Find Christensen rekord som den kursist, der har gennemført flest kurser hos JU.

31.marts 2025
Styrk medarbejderloyaliteten med en grøn lederuddannelse
Anlægsgartnerbranchen har i høj grad brug for kvalificerede medarbejdere. Med den stigende kompleksitet i arbejdsopgaverne vokser samtidigt også behovet for medarbejdere med lederkompetencer.

10.april 2024
Magnus og Nikolaj skal kæmpe om at blive Danmarks bedste anlægsgartnere
De to elever har netop afsluttet to ugers intensiv træning på skolen, hvor har de øvet teknikker, finesser…

01.juli 2024
HOP-IN: 7. klasser prøver kræfter med erhvervs­uddannelserne
For nylig havde vi besøg af 11 x 7. klasser svarende til i alt ca. 260 elever fra Odder Kommune.

22.april 2024
Magnus og Nikolaj har vundet DM i Skills
De to nye danmarksmestre Magnus Franch Hald og Nikolaj Dalsgaard Bohfeldt, gav den alt, hvad de havde…

10.november 2023
Få to uddannelser i én med en grøn EUX
Vi udbyder nu en fuld EUX på gartner- og anlægsgartner-uddannelserne med start fra…

08.november 2023
JMF-elever zoomer ind på gule maskiner
De Gule Uger er et af højdepunkterne uddannelsen for mange af eleverne, da de får lov at...

11.september 2023
Casper og Anton modtager "Medallion for Excellence" til EuroSkills
De landede på en flot 6. plads ud af de i alt 12 hold og modtog en såkaldt "Medallion for Excellence".

30.august 2023
Anton og Casper kæmper om guldet til EuroSkills
De to konkurrencedeltagere er klar til at forsvare Danmark i anlægsgartnerkategorien, når...

16.juni 2023
HOP-IN: 300 folkeskoleelever på 3-dages workshop med erhvervs­uddannelserne
Sydende gryder, sten i formationer, blitzende kameraer og en duft af frisk savsmuld...

23.marts 2023
Ny lederuddannelse klæder anlægsgartnere på til fremtidens udfordringer
Den grønne omstilling stiller nye krav til medarbejderne, der skal kunne navigere i mange forandringer…

22.februar 2023
Solcelledrevet markrobot til undervisningsbrug
Skolen har bl.a. via midler fra pulje til grøn efteruddannelse og opkvalificering fået bevilliget en...

06.februar 2023
Casper og Anton vinder DM i Skills 2023
Lørdag d. 4. februar fik de to anlægsgartnerelever overrakt DM-medaljerne🥇

17.januar 2023
JMF-elever forbereder sig til en sikker G-dag
Vi nærmer os 1. februar og G-dag, hvor sæsonen for gylleudbringning går i gang.

30.november 2022
JMF'ere i grusgraven med gule entreprenørmaskiner
Et stort hold på 2. hovedforløb med 31 jordbrugsmaskinførerelever, en grusgrav og en pokkers masse…

28.november 2022
European Platform for Urban Greening formaliserer partnerskabet
Efter 24 måneders intenst samarbejde har de 15 partnere i EPLUG underskrevet en…

27.oktober 2022
Nyudlærte anlægsgartnere, Efterår 2022
Tillykke til de 32 nyudlærte anlægsgartnere, hvoraf 10 fik tildelt en sølvmedalje.

30.juni 2022
Den nyeste markteknologi på skoleskemaet
Det er vigtigt at have indsigt i den nyeste markteknologi, hvis skal man holde sig konkurrencedygtig som…

01.juni 2022
Nyudlærte anlægsgartnere, Forår 2022
Tillykke til de 32 nyudlærte anlægsgartnere, som har bestået med tårnhøjt niveau

02.maj 2022
Anlægsgartnerelever fra JU Århus vinder DM i Skills
To talentfulde elever fra JU Århus, Benjamin Bakkestrøm Jepsen og Mathias Egelund Albertsen stak af...

25.marts 2022
Håndgribelige forslag til et mere bæredygtigt landbrug
Fremtidens landmænd har en nøglerolle i den grønne omstilling. Ambitionen er en klimaneutral…

10.januar 2022
Landbrugets Lederuddannelse starter med første hold til februar 2022
Uddannelserne på deltid som Produktionsleder og Agrarøkonom har voksende interesse, og der er…

12.november 2021
JMF’erne fra JU Århus sætter igen spot på gule maskiner
I to uger har JMF'erne haft fuldt fokus på entreprenørmaskiner; herunder maskinstyring og sikkerhed.